4 návyky, které vám zlepší život nejen v následujícím roce

Nejsou návyky jako návyky. Osvojte si ty, které vám zlepší život nejen v roce 2022. Poradím vám, které zvyky zařadit do běžného života – a začít můžete třeba hned. Tak hurá do toho!

Návyky. Klíč ke spokojenosti – vlastně jsou to spíše takové drobné klíčky. Drobnozvyky, které když začnete dělat pravidelně, ovlivní kvalitu vašeho života. Někdy zdánlivě běžné návyky, které můžete považovat za postradatelné, změní to, na čem tak usilovně pracujete. Ať už se chcete posouvat vpřed z jakéhokoli důvodů, zkuste do každodenního života pozvat mé 4 tipy – tipy, které třeba pomohou k úspěchu a radosti i vám.

I lidská bytost potřebuje zalévat

Pitný režim spousta z nás zanedbává, ačkoli je důležitý pro zdraví, krásu i psychiku. Zapomínáte i vy? Jste z velké části tvořeni vodou, tak se vodou prolévejte. Vždyť právě voda okysličuje krev, pomáhá od bolesti, hydratuje organismus a osvěžuje mysl, má vliv na stav pokožky a vlasů. Říkáte si, proč vám doporučuji právě tento návyk a co má společného s osobním rozvojem? Tak já vám to povím: všechno!

Nedostatek hydratace má vliv na psychiku – způsobuje únavu, zpomalené reakce, apatii. Kromě toho naučit se denně vypít určené množství vody může být důležité pro návyk sebedisplíny. Hlídat si pitný režim dnes můžete jednoduše v telefonu – existuje hned několik aplikací, které vám dokonce připomenou, kdy se napít. Co do pitného režimu nepatří? Káva, další kofeinové nápoje, alkohol. Počítat můžete mléko, vodu i polévky. Kolik vypít tekutin? Zhruba 0,5 l na 15 kg vaší tělesné hmotnosti. A když začnete pořádně pít? Projasní se vám pleť i mysl, budete se celkově cítit vitálnější. A než dočtete článek… dejte si alepsoň pár doušků vody.

Odpočinek jako návyk? Nutnost!

Někteří tomuto návyku propadli až příliš, ale spíš vnímám, že je tu převaha těch, co odpočívat neumí. A co vy, jak často si dopřejte skutečnou a ničím nerušenou chvilku pro sebe a své nitro? Aktivní i pasivní odpočinek je dobré zařadit do každodenního života. Nečekejte na AŽ bude víkend, AŽ budou mít děti volno, AŽ dostanete dovolenou, AŽ budete mít čas. Odpočinek zařaďte do svého denního řádu. I pár minut, během kterých si dovolíte NIC nedělat, je odpočinkem.

Můžete odpočívat aktivně – pohybem, nebo pasivně – třeba relaxací. K odpočinku patří vše, u čeho máte možnost být tu pro sebe a daleko za sebou nechat práci a vše, od čeho si chcete odpočinout. Můj odpočinek? Meditace. Právě ona je tím návykem, na který vám stačí i pár minut denně. Vědci dokázali, že pravidelná meditace má přímý vliv na náš mozek – a zlepšuje celkový život a psychický stav. Nemusíte nutně meditovat hodiny, abyste našli poklad. Zkuste třeba krátké vedené meditace na denní bázi – vydržte však denně, má jít o pravidelný návyk. A že nejste ten typ člověka, který by se zavřenýma očima meditoval? Meditace může být i vědomé vnímání okolí při procházce. Co by meditací mohlo být ve vašem životě? Co vám umožní jen být a vychutnávat život, který ve vás proudí? Dejte tomu možnost stát se vaším návykem. Bude to stát za to!

Je čas těšit se na zítřek!

Jaký zvyk vám denně přinese hromadu skvělých emocí, díky kterým se vám zítra bude lépe vyskakovat z postele? Něco, co si jistě dobře pamatuje z dětství. Těšit se! Jde o malý optimistický trik, jak získat pozitivnější mysl.

Večer, než se vrhnu do říše snů, přemýšlím nad tím, na co bych se mohla těšit. Vyberu si 3 věci, na které se těším. Tohle malé kouzlo způsobí, že usínám s úsměvem a vím, že se mi ráno bude hned lépe vstávat. Jde o skvělý návyk, berličku, která z vašich dnů vykouzlí přehlídku skvělých příležitostí. Co je na ní nejlepší? Osvojit si ji cvičením může i opak optimisty. Na co se ale denně těšit, ptáte se? Na všechno! Opět jde o skvělou možnost, jak zjistit, že se těšíte na maličkosti. Běžné věci. Samozřejmé. Protože i tehdy, když se v životě nic neděje, děje se toho vlastně spoustu. Spoustu skvělého. A co bylo samozřejmé… možná za to nakonec pocítíte velkou vděčnost.

Kouzlo skutečné vděčnosti

Skutečně prožívaná vděčnost se projevuje nejen ve vaší mysli, ale i na těle. Znáte ten hřejivý pocit, který vás obejme, když si procítíte, za co jste ve svém životě skutečně vděční? Jenže… tajemství návyku vděčnosti se neskrývá v těch velkých dosažených věcech, ale v úplných drobnostech – v takových, které vás potkávají denně. Najděte si na každém dni 3 věci, za které jste vděční. Ne, nemusí to být výhra v loterii. Může to být káva. Úsměv úřednice. Odpočinek. Zvládnutý úkol. Probuzení. Stačí rozpoznat autentickou vděčnost, pozvat ji do života a pak… zjistíte, že váš život může být sice lepší, ale pravděpodobně si díky ní uvědomíte, že váš život už celou dobu je ten lepší. Proto nečekejte na to, až přijde nějaký rok, který by mohl být lepší. To nejlepší totiž žijete… TEĎ.

Nečekejte na to, až přijde nějaký týden, měsíc, rok, který by snad mohl být lepší. To (nej)lepší totiž žijete… TEĎ.

365usmevu.cz
Prostřednictvím slov, koučinku a meditace pomáhám druhým najít svůj úsměv. Úsměv nejen na tváři, ale především uvnitř. Nejen na pár dní, ale nejlépe... už napořád. Můj příběh si přečtěte zde >>