Tajemství harmonie? Jednoduché, ale efektivní (usměvavé) plánování

Jak já to miluju! Plánovat. Měsíc, týden, den. Díky plánování jsem konečně objevila řád (a harmonii, jupí!) ve svém životě. Jistě, není to cesta pro každého, někdo dává přednost svobodě a spontánnosti, ale já jsem jako pisálek na volné noze dlouho řešila sebedisciplínu, až jsem se ponořila do světa plánování. Co myslíte, jak to asi dopadlo?

Plánování je pro mě báječným nástrojem, jak si usnadnit život. Není to jen o tom, nalajnovat si práci a volný čas, pro mě je to také o radosti. Plánuju s lehkostí, zapisuju, co nechci zapomenout, a díky svým plánovačům vím, co mě v následujících dnech čeká. Podělím se s vámi o své zkušenosti a popíšu vám, jak můžete i vy plánováním zlepšit váš život. Jak tedy správně plánovat pro radost, ale i výsledky? Pro všechny ty dosažené cíle?

Jak na to? Mějte při ruce správný plánovač

Najít si tu správnou cestu k plánování chvíli trvá. Jde o to, že vám nemusí sedět diář nebo plánovač. U mě to začalo diářem (jak víte, já prostě na diáře nejsem, nevydržím u nich a děsně mě svazují). Protože plánování v diáři mi vydrží vždy asi tak týden, zkusila jsem namísto náhradní a velmi nepraktické lístkové (lístečky všude, ale fakt všude!) metody hledat nějaké plánovače ke stažení. Opět se ale stalo, že mi v některých neseděla všechna ta okénka a styly. Potřebuju totiž rozplánovat své zakázky a úkoly nejen pracovní, ale i ty volnočasové. A přesně proto jsem si rychle ochočila Canvu, abych si vytvořila plánovače vlastní – takové, kde kolonkám šéfuju sama. Několik obměn a hotovo: konečně mám plánovače, se kterými jsem nadmíru spokojená. Jak celý ten proces nakonecn v praxi funguje?

Začněte přípravou na celý měsíc

Aktuálně si neplánuju rok (pro vás to ale klidně může být cesta), ale měsíc, týden a každý den. To je můj systém, vám samozřejmě může vyhovovat něco jiného. Na konci každého měsíce začnu plánovat dopředu ten následující. Ze všeho nejprve si určím 3 cíle, kterých chci dosáhnout. Mnohdy jde třeba o pravidelný běh, příjem a stravování, prostě to, co aktuálně řeším a co můžu za ten měsíc posunout, kam potřebuji. Zapíšu si také nápady na nákupy a vše, co bych si v měsíci přála pořídit. Vypíšu si seznam všech zakázek: pokud nejste freelancer, nevadí – můžete mít seznam pracovních úkolů nebo svých kroků k seberealizaci. Cokoli, co právě potřebujete nezapomenout a opravdu udělat. Nechybí ani finanční cíle (u mě je to vytyčený příjem a dosažený příjem). Schůzky, zábava, důležitá data. A aby to mělo opravdové kouzlo, nakonec se nechám provázet citátem měsíce a samozřejmě nezapomínám ani na TO-DO list, díky kterému mám vše jako na dlani. Doslova.

Každý týden – happy týden

Hurá, mám skvělý pocit, vždyť jsem si právě naplánovala celý měsíc! Co dál? S naplánovaným měsícem jdu všechny ty plány posunout dál – při ruce mám totiž také svůj týdenní plánovač. U každého týdne řeším 3 cíle, úkoly, beauty rutinu a zalévaní květin. Týdenní přehled je skvělý, když pak plánuji jednotlivé dny – úkoly z týdne jednoduše přenáším do toho dne, ve který je chci udělat, odškrtnout, uskutečnit. Jak jednoduché, že? A aby toho nebylo málo, nesmí chybět zpětná vazba. Schválně, jak dlouho ji vydržíte poctivě dávat sami sobě?

Můj nejoblíbenější denní plánovač

Nebudu lhát, moje nejoblíbenější část plánování je plánování dne. Denní plánovač mě zkrátka baví – umožňuje mi sledovat počet vypitých káv, pitný režim, uskutečnění rituálů, jako jsou meditace, pohyb, práce a úklid, ale i agendu pracovní a volnočasovou. Vím, komu zavolat, co musím udělat a jaké mám nápady. Vše pěkně ručně přenesu na papír oblíbeným plnicím perem, tradá! Plánování je mojí láskou – vždy se těším, až s hrnečkem voňavé kávy usednu do svého pracovního koutku, popadnu pero a připravím se na celý den. Mám pocit, že už tahle jednoduchá příprava startuje opravdu radostný a úspěšný den. Díky plánovači na konci dne také vím, zda jsem byla produktivní. A když nejsem? Nevadí, kreativita nefunguje na kouzelný spínač a není možné pracovat na sílu. Proto se nehroutím, udělám nejnutnější a nejjednodušší úkoly a část práce… jednoduše rozplánuji na další den. Není to hračka?

Proč vlastně plánovat?

Pokud vám jako mně nevyhovuje papírový diář, který si s velkýma nadšenýma očima sice pořídíte, ale buď je vám do něj líto psát (můj případ), nebo jej za měsíc odložíte (také můj případ) a zapomenete, pak zkuste objevit kouzlo plánovačů. Stačí si je vytisknout a buď to pro vás bude to pravé… nebo ne a vůbec nic se nestane. A pokud ano, pokud si plánování zamilujete, najdete malý poklad. Zjistíte, jak je skvělé mít přehled a konečně nezapomínat. Zjistíte, že někdy ke štěstí stačí jen to, že si to štěstí naplánujete. A já už si jdu do plánovače odškrtnout, že jsem napsala tenhle plánovaný článek. Wohoo!

Prostřednictvím slov, koučinku a meditace pomáhám druhým najít svůj úsměv. Úsměv nejen na tváři, ale především uvnitř. Nejen na pár dní, ale nejlépe... už napořád. Můj příběh si přečtěte zde >>