Jak na voňavý domov? Objevte kouzlo vykuřování

Milujete vůně? Pak si snadno zamilujete tajemné vykuřování, které začíná být příjemně populární. V někom to slovo může vyvolávat myšlenky na nejrůznější šamany, čarodějnice nebo třeba rituály, přitom je samotné vykuřování známé už z dob, kdy lidé začali používat oheň. Jak a proč vykuřovat? Sepsala jsem své voňavé zkušenosti a spojila je se vším, co je k vykuřování potřeba.

Vykuřování není nějakou tajemnou činností, která je určena jen vyvoleným, naopak. Když si o něm přečtete pár řádků, zjistíte, že jde o zajímavou součást aromaterapie, meditace nebo bydlení, podobně, jako když si s chutí zapalujete aromalampu s vaším oblíbeným esenciálním olejem. V čem spočívá kouzlo vykuřování?

Vykuřování

Láska s vůní kadidla

faceNa vykuřovadla jsem před časem několikrát narazila na internetu. Vždy jsem s úžasem prolistovala e-shop a zírala na všechny ty směsi, kadidelnice a pomůcky. Lákalo mě to, ale nechtělo se mi nakupovat vykuřovací pomůcky po částech, protože jsem si jednoduše nebyla jistá, co všechno budu potřebovat. Až jsem jednoho dne narazila na nádherné vykuřovací sady od Píseň mého srdce – a jednu z nich jsem si okamžitě musela objednat.

Jak to dopadlo? Přišla mi naprosto jedinečná a překrásná sada s mušlí a stojánkem pro vykuřování, vykuřovadly a talismany. Když jsem však chtěla začít s vykuřováním, zjistila jsem, že pár věcí mi chybí – a začala tedy konečně studovat vykuřování do hloubky. Právě tehdy jsem přiobjednala uhlíky, další vykuřovadla a nezbytné pomocníky, až jsem tomu naprosto propadla. Od té doby uplynul necelý rok a vykuřovadla jsou mojí vášní a součástí našeho domova i cestování – a já vám hned vysvětlím, proč.

Voňavé plynutí. Praktické i příjemné

S vykuřovadly jsem začala v létě – a tak mě mile překvapila absence komárů. Takový drobný detail, který mě zkrátka nesmírně potěšil (znáte to, je to boj s nekonečnem). Zjistila jsem, že komáři nesnáší nejen vonné tyčinky (ano, až půjdete stanovat, vzpomeňte si), ale i proslulé sladce vonící dřevo palo santo a další. Proto své vykuřovací náčiní používám s radostí na terase, doma, ale i při cestách dodávkou – a musím říct, že hmyz se nám úspěšně vyhýbá. A teď už je čas se něco nového přiučit… Jak vlastně vykuřovat a co k tomu budete potřebovat?

Bezpečnost na prvním místě

Ještě než se pustíte do nakupování a samotného vykuřování, nezapomeňte, že jde o práci s ohněm a rozpálenými uhlíky – proto vždy na prvním místě myslete na bezpečnost. Co se týká samotného vykuřování, můžete vykuřovat kadidla (miluju řecká chrámová kadidla, nádherně a dlouho voní), pryskyřice, různé směsi, dřeva a samozřejmě bylinky (třeba růži, levanduli, jasmín a další). Ty se však liší podle použití – různá vykuřovadla vyžadují různý způsob vykuřování.

Vykuřovat lze pomocí kadidelnice, vykuřovací pícky nebo třeba mušle. Existuje však i elektrická kadidelnice, ke které není třeba použít uhlík, ta však vyžaduje vyšší pořizovací investici (stojí okolo 3000 Kč). Kadidelnici či mušli stačí naplnit pískem nebo himalájskou solí, na které patří rozžhavený uhlík. V případě pícky máte kromě možnosti položit uhlík na ochranné sítko ještě možnost jemného vykuřování bylinek a dřev – a to tak, že do pícky umístíte čajovou svíčku a na sítko vykuřovadlo. Vykuřovadlo se tak pomalu zahřívá a vůně se uvolňuje pozvolna.

Takže jak začít jako laik? Pořiďte vhodnou nádobku, rychlozápalné uhlíky, vykuřovací směs a sůl či písek. Já doporučuju pořídit ještě skvělý mica plátek, užitečného pomocníka pro jemné vykuřování přímo na uhlíku. Co dál?

  • Pryskyřice a kadidla můžete aplikovat přímo na rozpálený uhlík umístěný v kadidelnici vysypané pískem nebo solí.
  • Dřeva, jako například úžasné posvátné palo santo, zbytečně nezapalujte (stejně vám pravidelně zhasne), jak to často vídám na instagramu. Přijdete o jejich nádhernou vůni, která se mnohem intenzivněji v celé své kráse bez tónů hoření rozvine při jemném vykuřování, navíc je rychle spálíte, což je škoda. Pro vykuřování dřívek a bylinek používejte pícku se svíčkou nebo uhlík, na který ale položíte mica plátek jako podklad.
  • Nemáte vykuřovací pícku ani kadidelnici? Pokud máte aromalampu s odnímatelnou nádobkou na olejíček, odstraňte ji – a namísto ní vytvarujte alobalovou mističku. Pomocí svíčky budete moci jemně vykuřovat bylinky či dřívka.
  • Pořiďte si kleště na uhlík, usnadní vám to manipulaci s horkými uhlíky (já používám ty od vodní dýmky).

 

Proč provonět domov vykuřovadly?

Proč vlastně vykuřovat? Kromě příjemné vůně umí vykuřování ještě něco – podle mnoha náboženství a směrů očišťují prostor. Přírodní vykuřovadla pak mají také aromaterapeutické účinky – některá ukliďnují, jiná povzbuzují. Co se týká očisty prostoru od negativní energie a nashromážděných emocí, vykuřuji intuitivně bílou šalvějí, jakmile atmosféra zhoustne. Se svazkem, který se může zapálit přímo tak, aby doutnal, projdu celý dům. Když nemám bílou šalvěj, nevadí – pak vykuřuji standardně, třeba oblíbenou směsí feng shui, řeckým chrámovým kadidlem (překrásně a dlouho voní), mastixem nebo tonka fazolemi, které jsou sladké jako vanilka. Samotné vykuřování pak samozřejmě z důvodu bezpečností hlídám (jsem přítomna), dostatečně větrám (někdy je dým pěkně hustý) a nevykuřuji v v místnosti, kde jsou naši mazlíčci. A požární hlásič, že jo. 🙂

Vykuřováním – respektive voňavým dýmem – je možné očistit také sebe a drahé kameny. Některé druhy vykuřovadel jako jsou borovice, tymián nebo kadidlo, mají také antivirotické účinky, jsou to vhodní pomocníčci pro očistu domácího ovzduší po nemoci.

A co bych napsala závěrem? Určitě existuje spoustu jednodušších možností, jak provonět domov. Pro mě je však vykuřování všech těch voňavých pokladů malým rituálem, ať už chci pročistit či provonět interiér, užít si voňavou meditaci nebo se zbavit komárů. Samotná příprava a vykuřování jsou vlastně takovým malým osobním slavnostním obřadem – tohle čarování má opravdu kouzlo. Proto to ostatně dělám – pro radost, vůni a kouzlo. A co vy? Nehledejte důvody a moc nad tím nepřemýšlejte, ale nakoukněte k sobě dovnitř. Volá vás vykuřování? Tak to je ten správný čas začít. Jen si dejte pozor. JE TOTIŽ VYSOCE NÁVYKOVÉ!

TIP: Podobné účinky, ale jednodušší použití? Populární vonné tyčinky. A že vám nikdy nevoněly? Vyzkoušejte ty o něco dražší, v prémiové kvalitě, budete mile překvapeni. Já nejraději používám tyto a voní i všem mým kamarádkam, zarytým odpůrkyním vonných tyčinek. No fakt!

Prostřednictvím slov, koučinku a meditace pomáhám druhým najít svůj úsměv. Úsměv nejen na tváři, ale především uvnitř. Nejen na pár dní, ale nejlépe... už napořád. Můj příběh si přečtěte zde >>