Ne vždy jsme schopni rychle reagovat na stres nebo náhlou změnu aktuální situace. V takových případech však máme k dispozici jeden velmi silný nástroj, který je dostupný, účinný a aplikovatelný ihned – je jím náš dech. A protože dechová cvičení můžete i vy používat kdykoli a kdekoli pro rychlé celkové zklidnění, přináším tipy na pomocníky. Aplikace a pomůcku, díky kterým se okamžitě uklidníte nebo lépe usnete.
Asi nejhůře se stres projevuje tehdy, když ho nejméně potřebujeme. Znáte to taky? Konečně ležíte v posteli. Právě má přijít ten slastný klid, jenže… namísto toho nemůžete zastavit zneklidňující myšlenky a váš mozek odmítá usnout. Tak přesně proto potřebujete na váš noční stolek promítací pomůcku pro snadný spánek. Spánkový přístroj vám prostřednictvím dechu přinese klid tak, že díky promítání na stěnu budete společně dýchat. Pulzující jemné světlo vás provede jógovým dechem 4-7-8 (nádech, zádrž, výdech) nebo relaxační technikou 4-6 (nádech, výdech) a po 8 minutách se pomůcka sama vypne. Zajímavý nápad, ale… jestli nechcete pořizovat další pomůcku v hodnotě necelé tisícovky, oceníte spíš dostupné aplikace přímo ve vašem mobilu. Vyzkoušíte je?
Jednodušší už to být nemůže – seznamte se s Breathly. Aplikace vám usnadní třeba moje oblíbené dýchání do čtverce aneb 4-4-4-4 (nádech, zádrž, výdech, zádrž – číslo můžete proměnit dle svých potřeb, například na 3 doby). Vybírat si v této minimalistické apce můžete také mezi pranayamou nebo třeba ujjayi dechem. Aplikace je sice v angličtině, ale je tak jednoduchá a přehledná, že její ovládání zvládne každý. Výhody? Bez zvuku ji můžete použít diskrétně a po svém – kdekoli a kdykoli. Pokud naopak uvítáte navádění hlasem či zvukem, můžete si zvuk zapnout a telefon odložit… zavřít oči a nechat se hluboce uvolnit vlastním dechem. Je skvělá!
Asi jste si všimli, jak otužování stoupá na popularitě – a taky že se otužování sama věnuju pár let. Přesně proto vám nemůžu než doporučit i samotnou dechovou techniku holaňďana Wim Hofa, rekordmana a ledového muže, který se svým tělem dokáže divy – a vy je dokážete taky. Jeho unikátní technika spojuje hluboké dýchání (až hyperventilaci) se zádržemi v několika málo cyklech. V ideálním případě byste po WH dýchání měli hupnout pod ledovou sprchu nebo do ledové koupele. I samotné cvičení s dechem však má jisté přínosy – kromě hlubokého zklidnění zlepšíte imunitu, zatočíte s bacily a celkově budete odolnější. Pokud se však chcete pouštět do tohoto levelu, doporučuji si nejprve nastudovat návod například na Youtube… nebo ještě lépe rovnou naskočit do některého z dostupných živých kurzů na našem trhu, obzvláště, pokud vás volá již zmíněné otužování, jehož benefity pro tělo i psychikou jsou nevyčíslitelné.
Aplikací pro dechová cvičení je hned několik, ale jedna je výjimečná a česká, vytvořená pro každého, komu běžný dech nestačí, kdo má tendenci až k panickým atakám nebo velkým úzkostem a náročnějším stavům, jako jsou sklony k sebepoškozování či sebevraždě. Proto, jestliže cítíte, že ji chcete mít při ruce, stáhněte aplikaci Nepanikař. Aplikace není tak úplně o dechu, ale je záchranným kruhem pro všechny, kdo pořebují pomoc při jakýchkoli psychických problémech. Může být první pomocí tehdy, když nejste v dosahu svého terapeuta, lékaře, odborníka. Kromě dechových cvičení nabízí i důležité a užitečné kontakty. Nechybí ani zajímavé rady a možnost odvést pozornost třeba… jednoduchými úkoly. Nezapomínejte, že vždy je cesta vrátit se k vnitřnímu klidu – a je skvělé, že některé z těchto cest můžeme mít rovnou v kapse.
TIP: Pokud je toho na vás až příliš a ten tlak už sami nezvládáte, nebojte se oslovit odborníka z řad psychologů a psychoterapeutů. Říct si o pomoc není ostuda, říct si o pomoc je skutečná odvaha.