Jsem dost dobrý? Odpuzovač pochybností nejen pro freelancery

Jednou z (ne)výhod práce na volné noze je možnost, že vás přepadnou někteří nevítaní záškodníci. Mohou vás úplně odrovnat, nebo naopak perfektně posunout vpřed. Posílit. Kteří to jsou nejčastěji? Mezi ty nej(ne)oblíbenější patří staré dobré pochybnosti. Pochybnosti, prostřednictvím kterých si s vámi váš mozek pohrává. Jak jim to natřít? Pořiďte si váš vlastní repelent proti sebe-pochybnostem. Kde ho vzít? No přece v sobě!

Nejsem dost dobrá. Ostatní v oboru jsou jistě mnohem lepší. Moje ceny jsou možná příliš vysoké. Nestojím za nic. Měla bych to vůbec dělat? Nejsem odborník ve svém oboru. Nikdo si mě nenajme. Co když na to nemám?

Můžete být úspěšní, přesto se můžete potýkat s pochybnostmi, v horším případě až se syndromem podvodníka, častou úzkostí, která vám chce namluvit, že nestojíte za nic. Opak ale bývá pravdou. Pomozte si – inspirujte se mými tipy, které vám tyhle pochybné mindsety vyženou z hlavy.

Proč bych vám měla radit? Protože já sama se při své práci s pochybnostmi pravidelně potkávám. A občas je přeperu. Ano, je zcela přirozené mít negativní myšlenky. Pochybovat. Ale co takhle ovládat vaši mysl? Mysl je totiž váš nástroj, vy nejste nástrojem vaší mysli. Jak se mi pracuje nejlépe? Určitě ne v ty chvíle, kdy mi hlavou létají nepříjemné pochybnosti, zadupávající mou sebedůvěru do země. Pak totiž snadno propadám panice, překopávám své zakázky, chybuji. Jakmile však změním negativa na pozitivní afirmace a upravím stav mysli, pak je to jiná písníčka: pracuju s nadšením, radostí a vírou v to, co dělám. A odvádím práci, jak nejlépe dovedu. Takže jak na to?

Je čas přijmout negativní emoce

Emoce jsou s námi. Naší součástí. Emoce jsou důležité. Jejich ignorováním a zasouváním kdesi do zaprášeného šuplíčku v mysli vytváříte časovanou bombu. Maximalizujete je, zejména ty negativní. Prvním krokem k úspěšné očistě od pochybností je tedy jejich přijmutí. Přijměte, že jste o sobě začali pochybovat. Zeptejte se sami sebe, kdy se pochybnosti objevují (ano, ženy, cykličnost funguje skvěle a může mít vliv na sebe-pochybnosti). Zeptejte se, proč si myslíte, že neuspějete, že úkol nezvádnete. Zjistíte, že se jedná o vzorce reakcí na podněty, které jsou zcela normální – a nevypovídají nic o tom, zda jste nebo nejste dobří. Zkrátka a dobře – neříkají nic o vaší kvalitě.

Změňte negativní na pozitivní

Chcete změnit myšlenky, které vás nutí pochybovat? Jste tu správně. Nyní se zaměřte na další otázky. Proč máte právě vy tuto práci či zakázku? Jak je možné, že už jste v podobných úkolech, práci či zadání uspěli? Takto totiž rychle zjistíte, co je na vás tak výjimečné. Co umíte, co vás žene vpřed, co nabízíte klientům – a také proč si ten či onen klient vybral vás namísto konkurence. A to není zrovna málo. Napište si pozitivní důvody, proč právě vy – a mějte je na očích. To abyste pochybnosti zahnali do kouta.

Objevte své dobré vlastnosti

Nemusíte být zrovna ezo fanda, abyste si osvojili techniku pozitivní mantry. Opakování je matkou moudrosti, tak co si takhle opakovat to dobré, co na vás a vaší práci je? Krátké posilující věty si můžete opakovat kdykoli. A kdekoli. Můžete si je odříkávat v mysli. Můžete je číst nahlas. Můžete si je nahrát a pustit si je do sluchátek. K čemu jsou pozitivní mantry nebo sugesce? Pomohou vám naladit se na pracovní den. Mohou posílit vaši energii a produktivitu, zafungovat jako nakopávač a naladit vás pozitivně. Jak je použít proti pochybnostem? Pravidelně s nimi začínejte váš den a uzavírejte pracovní časové bloky. Napište si takové afirmace, které s vámi jednoduše rezonují.

TIP: Pokud je toho na vás až příliš a ten tlak už sami nezvládáte, nebojte se oslovit odborníka z řad psychologů a psychoterapeutů. Říct si o pomoc není ostuda, říct si o pomoc je skutečná odvaha. 

Vychutnávejte si zpětnou vazbu

Obklopte se těmi, kteří mají rádi vaši práci. Přáteli, které vaše práce zajímá. Nechte se pochválit. Opřete se o svůj tým, kolegy a dokonce i klienty, kteří ve vás vidí potenciál. Hýčkejte si všechny osoby, které vás dokážou na vaší cestě povzbudit. Jejich chvála, ocenění a účast budou záchranným kruhem tehdy, až vás přepadne splín. Podporujte se s druhými navzájem – získáte takové okolí,  které vás nenechá topit se v moři pochybností.

Mysl v běhu. Nebo vy?

Kdy si s vámi vaše mysl ráda hraje? Když se nudí! Podle odborníků mnohdy stačí zaměstnat hlavu, aby se pochybnosti neobjevily. Jednoduše řečeno, pochybujete nejčastěji tehdy, když nemáte nic jiného na práci. Poznáváte se?  Pokud je to i váš případ a pochybnosti se objevují, když nemáte do čeho píchnout, zaměstnejte se. Můžete více pracovat, nabrat si nové zakázky, tvořit, sportovat, zkrátka zabavit se. Můžete naplánovat den tak, aby vašemu vnitřnímu pochybovači nezbýval čas. Mně pomáhá lov hormonů štěstí. Nenechám naplno běžet jen mysl, ale vyběhnu ven se psy, lovit endorfiny do krásné beskydské přírody. A tak nakonec taky úspěšně vyběhnu se všemi pochybnostmi. Zkusíte to?

Prostřednictvím slov, koučinku a meditace pomáhám druhým najít svůj úsměv. Úsměv nejen na tváři, ale především uvnitř. Nejen na pár dní, ale nejlépe... už napořád. Můj příběh si přečtěte zde >>