Čas na změnu? Přijmout, vychutnat a vykročit do neznáma

Celý měsíc se nese v duchu změn. Vlastně zdánlivě, protože změna je život a tak trochu nikdy nekončící proces. Jak malé i velké změny v životě lépe přijímat? Je čas seznámit se s triky, které pomáhají mně – a pomohou i vám. Žít změny s lehkostí.

Proč jsou změny někdy tak OBROVSKÉ? Alespoň v představách, které nám servíruje sama mysl? Je to z prostého důvodu. Může za to překvapivě příroda. A taky mozek. Mozek jednoduše nemá změny rád, dává přednost naučenému, zvyklostem, rutině… no a taky staré dobré komfortní zóně. Jak s tím ale souvisí příroda? Jednoduše: ta chce člověka šetřit, respektive jeho energii. A právě proto se dostáváme zpátky k mozku, který nemá rád změny: stávající stav a naučené prostě a jednoduše šetří vaši energii. Jak tedy navzdory mozku vyjít změnám vstříc, lépe je chápat a přijímat je s důvěrou?

Pojmenujte změnu, emoce i důvody

No vážně, naučte se… psát. V souvislosti se změnami je to totiž super. Můžete tak snadno pojmenovat změnu, rozepsat její pro a proti, popsat své strachy a emoce. Získáte odstup, pohlédnete na změnu jinýma očima a zjistíte, zda má daná změna pro vás skutečný přínos. Zeptejte se sami sebe: dojde po změně ke zlepšení mého života? Dopřejte si krátkou vizualizaci, představte si, co nastane, až ke změně dojde. A pak vám dojde, že nechcete čekat na AŽ, protože žít tak můžete… hned.

Věřte nejen v sílu změny, ale i v sebe

Víte, že nemusíte mít talent nebo předurčení k úspěchu, abyste nakonec úspěšní byli? A tady je krok číslo dvě: věřte v sebe. Nejen pomocí schopností dosáhnete cílů. Stejně důležité jsou také úsilí, nadšení, víra v sebe. Máte pocit, že jste zatím nic nedokázali? Nebo že něco neumíte? Co vám ale vlastně brání, abyste věřili sobě? Možná jste ZATÍM ještě něco nedokázali a ZATÍM se nenaučili, co potřebujete. A jen vy sami to můžete změnit. Není to skvělé? Každý krok, každá změna, každý úspěch – to vše je jen a jen na vás, a i když to zní jako klišé, je to pravda.

Kam soustředíte pozornost?

Ha, možná už jste nastaveni na změny, věříte v sebe… ale pak přijdou ty hryzavé a otravné pochybnosti. Co s nimi? Něvenujte jim pozornost, prostě je jen pozorujte. Uvědomte si, že jsou s vámi, ale nevěřte jim. To vy jste pánem své mysli – proto zkuste myslet pozitivně. Nezapomeňte, že váš mozek změny nemusí, proto vás tak trochu chce znejistit. Nemyslete tedy na příčiny toho, proč vám něco nejde, ani na negativní důvody, které vás nutí ke změně (např. mám málo peněz, mám hrozné zaměstnání a nejsem v něm oblíbená, připadám si tlustá), ale přeměňte je na pozitivní tvrzení: změna mi přinese svobodné podnikání, jsem sám sebou a pracuju s radostí, mám zdravé a štíhlé tělo. Soustřeďte se na všechny ty užitky dané změny. Pomoci vám mohou pozitivní afirmace, dobrá nálada a podpora optimistických přátel a blízkých. Jo, to já naprosto miluju! Kam zaměříte pozornost, tam to zkrátka roste. Tak tu vaši změnu naboostujte pozorností a nadšením! 🙂

Čím flexibilnější, tím lepší

Určitě už jste zaslechli, že odolní lidé lépe snesou jakoukoli změnu. Takže, moje rada zní: buďte flexibilní! Oceníte to vy, váš zaměstnavatel, pokud nějakého máte, i vaši blízcí. Umění přizpůsobit se jakékoli situaci v podstatě znamená, že hravě zmáknete každou změnu – od té nejmenší po razantní životní. A o to jde: jít do změn s pozitivním očekáváním, ale pozor – nespadnout do pasti lpění. Pozitivní očekávání vám umožní projít změnou s lehkostí, hravostí a klidem, ale nelpěte na výsledcích. Raději buďte flexibilní. Změny jsou tu pořád. Neexistuje AŽ ty změny ustanou, AŽ se to všechno změní, AŽ to všechno vyřeším. Když to pochopíte, máte téměř vyhráno. Zmizí totiž takový ten vtíravý hlásek, váš vnitřní strach. A zbavit se jej je vlastně taky výhra, no ne?

Zázračný a neopakovatelný přítomný okamžik

A poslední doporučení? Nemyslete dopředu. Možná se to kousek bije s ostatními tipy, ale je to takový maličký zázrak každodenního života. Když žijete přítomný okamžik, cokoli se děje a děje se to právě teď – nemůžete tak žít změnu až, ale dýcháte a jste. Teď, tady, pro tento okamžik. Tímto přístupem můžete projít jakoukoli změnou, která nakonec nebude tak náročná.

Jak na to? Všímejte si všeho dění okolo sebe, ale i v sobě. Všímavost vám pomůže naplno prožít přítomnost, ve které najdete bezpečí. Stačí se do ní uvolnit a jen tak být. Nic víc nakonec není potřeba. Mně osobně přítomnost hodně pomáhala i během úzkostí a sociofobie – přítomný okamžik mě hodil do bytí, přítomnosti, ve které se samozřejmě žádné strachy neděly. Nic, co by mě mělo ohrozit, vlastně nic strašného. Nepřišlo TO, ani jediná věc, která mě tak děsila. A o tom to celé je. Nechat strašidla zmizet a žít s pořádnou chutí. Žít změny s lehkostí. Tak co, vyzkoušíte to? Je čas na změnu!

Zdroj fotografií: Canva, osobní archiv

Prostřednictvím slov, koučinku a meditace pomáhám druhým najít svůj úsměv. Úsměv nejen na tváři, ale především uvnitř. Nejen na pár dní, ale nejlépe... už napořád. Můj příběh si přečtěte zde >>