Proč medituju a vy byste to měli zkusit taky

Konečně je tu ten pravý okamžik na článek o meditaci. Ráda bych se s vámi podělila o to, co mi meditace do života přinesla, přináší a bude přinášet. A taky o to, co praktikování tohoto stavu, dejme tomu (ne)činnosti, může přinášet vám. Možná vás to překvapí.

Kdepak, meditace není jen nějaké kouzelné ezo slůvko. A taky není určena jen pro jogíny či příznivce východních filozofií a náboženství, ani tu rozhodně není jen pro vyvolené, kteří se mistrně naučí meditovat, protože ostatním to zkrátka nejde. A co ještě meditace není? Přesně definována. V tom spočívá její kouzlo – existuje mnoho forem meditace, stejně jako meditačních prožitků. Stačí jediné: chtít. A mít třeba jen pár minut času. 

Začnu tím nejdůležitějším: ať už máte blízko ke spiritualitě nebo dáváte přednost vědecky ověřeným informacím, jste tu správně. Pro obě skupiny je meditace skvělým nástrojem – tato praxe ani zdaleka není jen pro ezo fajnšmekry, ale pro úplně všechny. Ostatně, o výhodách meditační praxe dnes hovoří spousta studií, které dokazují širokou škálu benefitů pro tělo i psychiku. Právě proto se meditace praktikuje nejen třeba v jógových studiích, ale i v ordinacích psychoterapeutů.

Proč začít meditovat?

Možná vás napadá, proč začít meditovat. Důvod je prostý: podle mého každý potřebuje objevit svůj vlastní vnitřní prostor, kam se může kdykoli uchýlit. I já jsem to dlouho pociťovala, až jsem začala zkoušet vedené krátké meditace. Nevěděla jsem, co vše mi meditace přinese, ale od začátku se mi líbilo to plynutí, jsoucno. Nějaký niterní hlásek mi vždy poděkoval, že jsem. A že jsem pro sebe něco udělala – trávila drahocenný čas konečně jen já. Sama se sebou. První pokusy samozřejmě nebyly nic moc. Neukázněná mysl si dělala, co chtěla, a já se mylně domnívala, že meditace = prázdná mysl bez myšlenek. Ale tak to není. Cílem meditace je ukotvit se, ale nemusíte nutně prožívat stav čisté mysli. Důležité je nechat myšlenky plynout a soustředit se na svou meditační techniku/kotvu – třeba na dech, tělesný prožitek či mantru. 

Když jsem začínala s pozitivní psychologií, pomohla mi meditace zůstat na své cestě bez zbytečného stresu. V rovnováze a harmonii. Já totiž vždy byla poměrně zbrklá. Zmatkář s emocemi jako na horské dráze, můj život připomínal tik v oku. Právě meditace mi pomohla a stále pomáhá najít v sobě střed. Bod, který mě drží v zajetých kolejích, tiší zjitřené emoce a stavy, ale nenechá mě ani propadnout se do apatie, kterou jsem v minulosti také zažila. A kromě toho je tu ještě něco, proč ten stav zkrátka miluju.

Meditace a kreativita

Když jsem začala pracovat na volné noze, bylo pro mě těžké naplánovat si den a rozvrhnout si časové bloky. Mnohdy jsem odevzdaně vzdychala u počítače a nevěděla, co se sebou. Něco mi v té rutině chybělo. Něco, co by mě nakoplo, povzbudilo. Až jsem narazila na nějakou ranní meditaci. Řekla jsem si, že to možná bude ono. Proč nezkusit meditovat ráno a nezačít tak den s klidem. Ranní meditace mě naprosto okouzlily. Díky nim jsem plná pozitivní energie začala měnit strukturu dne, vytvořila jsem si rituály, které fungují. Ráno jsem díky meditaci připravená tvořit – a na tom záleží. Navíc mi občas při meditacích naskočí kreativní nápady, postřehy, zpětná vazba, ale třeba i náměty na celé knihy. Je to jednoduše úžasné, objevovat celý ten vesmírný vnitřní svět.

Meditace a odpovědi

Další důvod, proč meditace zbožňuju, je hledání odpovědí. Všichni občas nějakou hledáme. Meditovat se totiž dá také s určitým záměrem… a počkat si na jeho řešení, odpověď, radu. Když jsem například nevěděla, jak ve svém projektu propojit psaní a pozitivní psychologii, při meditaci s šamanskými bubny ke mně přišla odpověď sama: kreativita, to je to, co je spojí! Není to tak, že vás napadne myšlenka. Je to spíš jako kdyby k vám v té příjemné tmě někdo vyslal malý velký třesk. Slova. Pochopíte to, když to budete zkoušet. Možná je to Vesmír, možná nějaké vyšší já, možná intuice. Každopádně odpovědi najdete vždy v sobě a meditace tomu dokonale pomůže.

Meditace a benefity

A kromě již zmíněného mám pro vás ještě kupu dalších bonusů. Bonusů pro tělo i mysl. Vypíšu vám ty, které ověřili vědci. Nejsou to tedy jen domněnky nebo individuální prožitky, ale skutečné výsledky pravidelné meditační praxe. Meditace po zdravotní stránce pomáhají v boji s migrénami a bolestí. Snižují pojevy úzkostí a deresivních poruch. Co se týče stresu, dokáže meditace účinně potlačit jeho projevy. Tím zpomaluje stárnutí. Také je dokázáno, že zlepšuje emoční inteligenci, která je důležitá pro život. Aktivuje empatii, zvyšuje dokonce objem šedé kůry mozkové. Má přímý vliv také na nárůst produktivity, a to tím, že zlepšuje pozornost. Ovlivňuje i mezilidské vztahy, naboostuje vás sebeláskou a pozitivními emocemi. A pocity štěstí, samozřejmě. Jo, a když se do meditace pravidelně pustíte, budete si nést všechny tyhle skvělé následky klidně i rok poté, co přestanete. Není to úžasné?

Mně osobně meditace přináší okamžité zklidnění, motivaci, radost, uskutečnění cílů a přání. Vnitřní klid, který využívám třeba při cestování: není pro mě problém meditovat v letadle nebo při náročných cestách autem, samozřejmě, když neřídím já. Meditace je pro mě spojením. Se sebou i s tím, co je nade mnou. Pro mě je to Vesmír. A nejkrásnější zjištění nakonec je, že celý ten vesmír máme v sobě. A napořád. Přesvědčíte se?

 

Prostřednictvím slov, koučinku a meditace pomáhám druhým najít svůj úsměv. Úsměv nejen na tváři, ale především uvnitř. Nejen na pár dní, ale nejlépe... už napořád. Můj příběh si přečtěte zde >>