Odpočinek aneb jak jsem skončila v hektickém kolotoči

Harmonie zmizela. Radost taky. Produktivita klesla. Nastoupila apatie, stres a poměrně negativní kolotoč práce. Jak se to stalo? A proč? Trvalo mi pár týdnů, než mi to konečně došlo. Než jsem pochopila, co mi má tohle hektické letní období sdělit. Může za to odpočinek. Podělím se s vámi, abyste se vyhnuli protivovi, kterým je nedostatek času.

Práce a život v harmonii fungují jako hodinový strojek. Všechna kolečka/oblasti do sebe musí zapadat – a je třeba o ně pečovat. Jakmile se však některé z nich zastaví či porouchá, hodiny přestanou fungovat. Tak jako moje milovaná pohoda. Aha, už vím! Zapomněla jsem zkrátka odpočívat! Odpočinek je totiž klíčovou ingrediencí každého hodinového strojku. 

Jak jsem pochopila, že odpočívat se musí

Přišlo léto a s ním spousta skvělých aktivit. Bazén, slunění, procházky, cestování dodávkou. Zní to jako sen? Jenže já přestala dělat spoustu jiných věcí, které v mém hodinovém strojku hrají roli. Zapomněla jsem, jak ráda mám běh. Najednou jsem nějak neměla čas na pravidelnou meditaci. Přestala jsem chodit na jógu, která mi v létě připadala zbytečná – měla jsem pocit, že ani na ni nezbývá chvilka. Pořád jsem všem říkala, že na nic nemám čas, jak je vše hektické. A jak šílím z množství práce. Zakletá v čase. Bez jakékoli chvilky odpočinku. A stalo se. Vážně jsem neměla čas.

Jednou jsem se po delší době rozhodla vyrazit na jógu. Moje vnitřní dítě jásalo – konečně zase děláš něco pro sebe, hurá, já jsem tady, já jsem tadyyyy! Během jógy jsem se vyklidnila a najednou mi vnitřní hlas zašeptal, co jsem právě potřebovala slyšet. Vše není hektické. Nemáš moc práce. To jsi jen zapomněla zastavit. Zpomalit. Vidíš, teď jsi na józe a čas zpomalil. A najednou už ti svět tak hektický nepřipadá, že?

Nedělej, co musíš, dělej, co chceš

Právě tento okamžik mi otevřel oči. Celé léto jsem nestíhala a neměla čas na blízké a na jógu, abych si právě na józe uvědomila, že to je tou příčinou. Když nemáme čas na sebe, jak ho můžeme mít ještě pro ostatní? Když se soustředíme jen na práci, pak logicky máme pocit, že nic jiného kolem není. A čas se ztratí. A všechno příjemné taky. Proto je důležitá rovnováha. Vyvážit povinnosti a nahradit MUSÍM slovíčkem CHCI. Nebo třeba UDĚLÁM. JDU DO TOHO. Hned. Wohoo!

Zastavit v sobě znamená najít čas

Hodinový strojek harmonie se zase rozběhl. Zase jsem začaa dělat vše tak, jak je mi to příjemné. Jak je to pro mě nejlepší. Tak, abych nebyla jako zoufalý křeček v kolotoči, ale abych našla čas na bazén s kamarádkami, na svou úžasnou lekci jógy, na ranní meditaci, na otužování v řece nebo klidně jen na pohodu s knížkou v ruce.

Poznali jste se v mém letním příběhu? Pak nezoufejte – je to totiž taková laskavá zpráva od Života, který vás chce upozornit, že takhle to dál nepůjde. Že je zase čas něco pochopit. Uvědomit si, na co jste po cestě zapomněli. Je to odpočinek, že? 

Prostřednictvím slov, koučinku a meditace pomáhám druhým najít svůj úsměv. Úsměv nejen na tváři, ale především uvnitř. Nejen na pár dní, ale nejlépe... už napořád. Můj příběh si přečtěte zde >>