(Láska)vý chlad jako klíč ke spokojenosti aneb proč se otužovat

Ano, já vím. S otužilci se na sociálních sítích v poslední době roztrhl celý pytel. I mě před několika měsíci napadlo, proč se TI BLÁZNI v ledu tak blaženě usmívají – a hlavně: PROČ TAM PROBOHA LEZOU ZASE? Ledová koupel mě však pomalu, ale jistě přitahovala jako magnet… až dostala i mě. Nezmrzla jsem, ale objevila jsem nový pocit blaženosti a klíč k dokonalé harmonii. K sobě.

Když jsem poprvé viděla Terezku Kramerovou, jak workshopuje s ledem, začala jsem mít děsivé nutkání. Došlo mi, že jde o něco, co opravdu ukrutně potřebuju. Nutně a nejlépe hned. Ta touha mě ovlivnila natolik, že jsem nadšeně hledala termín kurzu, kde mě naučí dýchat podle nějakého Wima Hofa a ještě mě strčí s partou dalších divných lidí do ledu. Zní to jako sen, že? Proto mě taky mrzelo, že termíny byly beznadějně vyprodány.

Ledová sprcha, teď a tady

Když teda zatím workshop nebude, nevadí, řekla jsem si – a začala jsem s denními ledovými sprchami. Pomalu, ale jistě. Především však laskavě. Na konci každodenní sprchy jsem přepla vodu na tu nejstudenější. Zatímco první dny byly zvláštní, s postupem času jsem se na konečnou ledovou vodu nesmírně těšila. Jak si asi umíte představit, ze sprchy vykoukne nový člověk. Svěží, nabitý a nadšený… jen můj (k)Luk dodnes nechápe, proč jsem na konci každé té sprchy začala řvát jako pavián. Inu, emoce musí ven.

Dýchání jako dokonalé uzemnění

K ledovým sprchám jsem podle návodu po načtení informací přidala dechovou techniku, dýchání podle Wima Hofa. Ano, to je ten šílenec a držitel 26 rekordů, který medituje třeba i na Mount Everestu v kraťasech. V jeho metodě jde o střídaní hlubokých a plných nádechů do břicha, plic a hlavy, které končí pasivním výdechem. O takové řízené překysličení. Po několika takových nádeších pak přichází úplný výdech a zádrž dechu. Ta je poměrně dlouhá (ano, překvapí vás, jak dlouho v ní vydržíte) a pro mě překvapivě příjemná. Ten klid a zastavení času si prostě užívám. Jakmile pak přijde naléhavý pocit se nadechnout, následuje plný nádech a zádrž vzduchu 10 až 15 vteřin v hlavě. Tak se nakonec uvolní hormony štěstí (ano, budete zkrátka high) a můžete přejít do dalšího kola. Zpravidla se opakují tři až čtyři kola o 30 nádeších, které vás uvolní, pomohou tělu v boji proti zánětům a připraví vás na kontakt s chladem. Benefitů je ještě více, ale o tom zase někdy příště.

Ledové poprvé

Jednoho dne mi do nosu frnknul kurz Vystav se chladu, takže jsem se nadšeně přihlásila. Konečně! Nemohla jsem se dočkat. Celodenní kurz probíhal nedaleko domova, kromě toho finální ponor měl být v nádherné Satině pod vodopádem. Po celodenní teorii a dechových přípravných cvičeních jsme vyrazili s partou bezva lidí vstříc nové zkušenosti. Několik dechů a šup do vody… a na ten pocit už nikdy nezapomenu. Nemohla jsem uvěřit: mně se z té vody nechtělo ven. Ukotvila jsem se pod zbytky podzimních paprsků slunce, kolem plavalo barevné listí a já s jistotou věděla, proč mají ti otužilci ve vodě tak blažený a meditativní výraz.

Klíč ke spokojenosti

No a od té doby se laskavě otužuju pravidelně. Laskavě proto, že nikdy nechodím do studené zimní vody bez souhlasu svého těla. V takových případech mě totiž voda vystřelí ven, sotva do ní strčím prst. Naopak – jdu si zaplavat a pohovět si do přírody kdykoli, když cítím, že mě chlad volá. Od mých otužileckých začátků v červnu jsem ještě nebyla nemocná, eliminovala jsem stres a zdárně se vyhnula pod(zimnímu) splínu. Zlepšila se mi pleť, přestala jsem spát v ponožkách ((K)Luk křičí KONEČNĚ) a poprvé, co bydlíme v domě, mi není neustále zima. Co je však nejdůležitější, objevila jsem poklad. Objevila jsem tu nejlepší a nejsilnější meditaci, jejíž prožitek se slovy popisuje jen těžko. Chlad totiž vůbec není tak zlý, jak je nám od dětství vštěpováno, když nás starostlivé maminky navlékají do dalších a dalších vrstev oblečení. Chlad dokáže obejmout, pohladit a kolébat. Dokáže vyčistit hlavu i srdce. Dokáže vyčistit i tělo. Dokáže VÁM, že vaše tělo umí zázraky a možná se do něj jako já znovu zamilujete. Do svého těla i božského chladu.

Prostřednictvím slov, koučinku a meditace pomáhám druhým najít svůj úsměv. Úsměv nejen na tváři, ale především uvnitř. Nejen na pár dní, ale nejlépe... už napořád. Můj příběh si přečtěte zde >>